Ağrılara Panzehir Akupunktur

Sokağa çıkıp insanlara sorduğumuzda en sık karşılaşılan sağlık probleminin “ağrı” olduğunu görürüz. Ağrı; mevcut  veya potansiyel doku hasarı ile ilişkili uyarıya yanıt olarak gelişen hoş olmayan, duyusal ve emosyonel  subjektif  bir yanıt olarak tanımlanabilir.  Genel popülasyon çalışmalarında  akut ağrının en fazla olduğu yerlerin baş ve bacaklar olduğu , kronik ağrının  en sık olduğu yerin  ise sırt ve bel bölgesi olduğu gözlenmiştir.

Akut ağrı doku hasarı gibi  bir uyarının biyolojik semptomudur. Lokalize edilebilir. Genellikle keskin, ezici veya yanıcı özellikte olup doku hasarı var olduğu sürece devam eder. Birkaç günden birkaç haftaya kadar devam eder, tedavi edilmezse kronik forma dönüşebilir.

Kronik ağrı  bir hastalık sürecidir, nörolojik, psikolojik ve fizyolojik bileşenler ile otonom bozukluğun  kalıcı semptomudur. Akut ağrıdan belirgin  olarak farklıdır, akut hastalığın ve hasarın olağan seyrinde öngörülenden daha uzun sürer, devam eden  hastalık veya hasar iyileştikten sonra da devam edebilir. Lokalize edilmesi daha zordur , künt, acılı ve süreklidir. Hasta bitkin, yorgun ve depresif  olabilir.

Kronik ağrı katabolizmayı hızlandırır., yara iyileşmesi gecikir, kas yıkımı artar ve genel bir güçsüzlük oluşur, tromboembolik olaylarda bir artış olur, stres hormonlarının artması sonucu sodyum ve su tutulumu olur, gastrointestinal motilite bozulur, Akupunktur bağışıklık sistemi zayıflar  NK hücreleri, lenfositler azalabilir. Kronik ağrının ortaya çıkardığı tüm bu yan etkileri önlemek için ağrının mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Fiziksel modaliteler akut ve kronik ağrı tedavisinde değerli desteklerdir. Yüzeyel ve derin sıcak ve soğuk uygulamalar, transkutan elektrik stimülasyonu, manyetik alan , lazer , egzersiz, masaj,  kinezyolojik bantlama ,maniplasyon, davranışsal tedavi yöntemleri, farmakolojik tedaviler, anestetik  yöntemler, eklem içi ve yumuşak doku enjeksiyonları, ozonterapi  ve  günümüzde daha sık konuşulmaya başlayan akupunktur   ile nöralterapi ağrı tedavisinde kullanılan yöntemlerdir.

Akupunkturda  daha önce tespit edilmiş yaklaşık 361 noktaya iğne tatbik etme işlemiyle  etki başlatılır. Bu noktaların yaklaşık %80’ni trigger (tetik) noktalarıdır. Bunlar ana meridyenler veya kanallar üzerinde duran ve belli etkinlikleri deneyimsel olarak tespit edilmiş noktalardır. Akupunktur’un bilinen başlıca etkileri ; ağrı kesici, vegetatif sinir sistemi dengesi, rahatlama ve gevşeme, bağışıklık sisteminin güçlenmesi,damar genişlemesi, dolaşımın hızlanması, hormonal sistemi dengeleme

Pomeranz akupunktur analjezisinin endorfin adı verilen opiat benzeri bir gurup madde ile açıklanabileceğini ileri sürmüş ve akupunkturun ağrılı sendromlarda ve bağımlılık tedavilerindeki etkinliğini endorfinler aracılığıyla yaptığını açıklamıştır. Kronik ağrılarda da etkinliğinin morfinle karşılaştırılacak kadar yüksek olduğu yapılan  kontrollü çalışmalar sonucunda saptanmıştır.Yan etkileri ve komplikasyonları  yok denecek kadar azdır.

Akupunkturla tedavi edilen hastalıklar her geçen gün daha da artmaktadır. Romatizmal hastalıklar, kireçlemeler, kronik bel ve boyun ağrıları ve fıtıkları, myofasiyal ağrılar, sırt ağrıları ,baş ağrıları,psikolojik hastalıklar,uyku problemleri, irritabl kolon ve diğer bağırsak problemleri ,yumuşak doku romatizması ,kronik yorgunluk sendromu,bağışıklık sistemi rahatsızlıkları,obesite ve bağımlılık,diyabet  ve tansiyon,anne sütünün artırılmasında, astım bronşit gibi akciğer hastalıkları,spor yaralanmaları ve menisküs lezyonları , kozmetikte   destekleyici önemli bir tamamlayıcı tıp metotodur.

 

Dr. Portakal
Dr. Portakalhttps://drmehmetportakal.com
Ermenek’te doğdum. 1992 yılında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında uzmanlık eğitimimi ve Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Biyokimya doktoramı tamamladım.

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

İlgili Yazılar

Kyani FiT 20 Nedir? Kyani FiT 20 İçeriği

Eğer aktif bir yaşam stiliniz varsa veya kendinizi bir sonraki seviyeye kararlı ve hırslı bir sporcu olarak görüyorsanız; Kyani Fit 20 sizin...

Kyani Nitro – Nitrik Oksit Faydaları

Kullanım Şekli: Verilen damlalıkla 1 ml (20 damla) ürünü dilinizin üzerine günde 3 kez uygulayın. 1 ml yaklaşık 20 damladır.

KYANİ SUNSET

90 adet yumuşak jel kapsül içeren bir şişeyle sunulur. Kullanım Bilgisi: 4-10 yaş gurubu çocukların günde 1 kapsül, 11...

Sosyal Medya

9,289FansLike
21,000FollowersFollow
2,412FollowersFollow
2,500SubscribersSubscribe

Son Yazılar

Kyani FiT 20 Nedir? Kyani FiT 20 İçeriği

Eğer aktif bir yaşam stiliniz varsa veya kendinizi bir sonraki seviyeye kararlı ve hırslı bir sporcu olarak görüyorsanız; Kyani Fit 20 sizin...

Kyani Nitro – Nitrik Oksit Faydaları

Kullanım Şekli: Verilen damlalıkla 1 ml (20 damla) ürünü dilinizin üzerine günde 3 kez uygulayın. 1 ml yaklaşık 20 damladır.

KYANİ SUNSET

90 adet yumuşak jel kapsül içeren bir şişeyle sunulur. Kullanım Bilgisi: 4-10 yaş gurubu çocukların günde 1 kapsül, 11...

KYANİ SUNRISE

Kyani Sunrise Takviye Edici Gıda ve Antioksidan Kyäni Sunrise kutusu, her biri 30 ml’lik 30 adet küçük paket içerir.

Kyani Sağlık Üçgeni – Sunrise, Sunset ve Nitro Takviyeleri

KYANI SAĞLIK ÜÇGENİ; SUNRISE, SUNSET VE NITRO TAKVİYELERİNDEN OLUŞUR Kyani Sağlık Üçgeni nasıl kullanılır ? Kyani sağlık üçgeninde hangi...