0,00 TRY

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

0,00 TRY

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

FİBROMİYALJIDE İYLEŞTİRİCİ BESLENME PROGRAMI

Hemen hemen bütün hastalıklar sizin olanları davet etmeniz, kapıyı aralamanız ya da ardından kadar açmanız neticesinde ortaya çıkar. Bu nedenle vücudunuza her zaman özen göstermeli, onu korumalısınız.

Dengeli beslenme kavramının içerisine vitamin mineral ve protein bakımından zengin olmakla birlikte abartılı olmayan bir beslenme bir beslenme sistemi de dahil edilir. Yani, yeterli beslenme çabası aşırı kilo alma sonucunda dönüşmemelidir.

Beslenme ve egzersiz bu hastalıkta çok önemli bir çözüm noktası. Evet nasıl beslendiğiniz, ne kadar ve nasıl egzersiz yaptığınızda fibromiyalji ile doğrudan ilişkisi var ve bu ilişkiyi öğrenmek fibromiyalji konusunda oldukça değerlidir.

BESLENMENİN FİBROMİYALJİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Sağlıklı yaşamın temeli hücrelerin yeterli oksijen alması ve mitokondrilerin normal fonksiyonlarını devam ettirebilmesidir. Tıp otoritelerinin büyük bir kısmına göre; kas romatizmaları, kasların yeterince gelişmemesini ve oksijen alamaması kaslar yeterli besin alınıyor olsa dahi yeterince gelişmeyebilir. Çoğu zaman beslenme ile kasların oksijen almasının sağlanmaması söz konusu olabilir. Bu konuda ozon tedavisi ve benzeri yöntemler kullanılır. Ancak öncelikle hastaların kaslarının yeterince güçlenmesi için doğru beslenme rejimini tercih etmeleri, yeterli ve dengeli beslenmeleri gerekir.

Proteinler, uygun egzersiz ile birlikte kasa dönüşür. Aynı zamanda mevcut kaslardaki hücre yenilemesi de protein senteziyle mümkündür. Ancak yumuşak dokuların yapı taşları içerisinde mineraller ve vitaminler bulunur. Mineraller ve vitaminler bakımından eksik beslenmek vücudun gerekli olan tüm bileşenleri almaması sonucunu doğurur. Bununla birlikte yeterli egzersiz yapılmıyorsa zaten kasların gelişmesi mümkün olmayacaktır.

Fibromiyalji tanısı konmuş hastaların, mümkünse diyetisyenler veya hekimler denetiminde özel bir beslenme rejimi uygulamaları, ayrıca fibromiyalji egzersizleri yaparak ve kasların gelişmesini sağlamaları çok daha faydalı olacaktır.

Dr. Portakalhttps://drmehmetportakal.com
Ermenek’te doğdum. 1992 yılında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında uzmanlık eğitimimi ve Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Biyokimya doktoramı tamamladım.

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

İlgili Yazılar

Sosyal Medya

9,595BeğenenlerBeğen
21,000TakipçilerTakip Et
2,737TakipçilerTakip Et
2,500AbonelerAbone

Son Yazılar