ArabicAzerbaijaniEnglishGermanPersianRussianTurkish

Hangi magnezyum çeşidi neye iyi gelir?

En çok kullanılan magnezyum çeşidi magnezyum sitrattır. Kolay emilimi sayesinde kabızlığı engelleyerek vücudun mineral ihtiyacını karşılar. Benzer şekilde magnezyum oksit de sindirim sorunları ve kabızlık tedavisinde ek takviye olarak verilebilir. Ters durumlardaysa müshil olunması için magnezyum malat kullanılabilir.

Magnezyum klorür; kas sorunlarını tedavi etmek, vücudun magnezyum seviyesini yükseltmek için kullanılır. Magnezyum laktak diyetlerde kullanılan ve diğerlerine oranla daha yüksek miktarda alınan grubu oluşturur. Tansiyon ve şeker dengesini sağlamak amacıyla en güzel etkiyi magnezyum taurat gösterir. Ayrıca magnezyum orotat kalp sağlığını korumak amacıyla kan ve damarlarda enerji üretimini sağlar.

Magnezyum L-treonat birden fazla etkiye sahiptir. Bunlardan en önemlisi beyin sağlığını koruması, iyileştirmesidir. Ayrıca unutkanlık, depresyon ve halsizlik için kullanıldığında güçlü etki gösterebilir. Stres için magnezyum sülfat takviyesi de yapılabilir. Ayrıca kas ağrıları üzerinde de etki gösterdiği için magnezyum klorür ile birlikte kullanılabilir.

Magnezyum glisinatın en büyük etkisi sakinleştirici özelliğine sahip olmasıdır. Pek çok psikolojik rahatsızlığın belirtilerini hafifletmek için kullanılabilir. Uyku düzeni kazanılmasına yardımcı olarak stresi azaltır. Ancak hiçbir magnezyum çeşidi doktor önerisi alınmadan kullanılmamalıdır.

Magnezyum Çeşitleri Nelerdir?

Vücuda her gün alınması gereken magnezyum miktarı ortalama 400 miligramdır. Ancak her magnezyumun kullanılması bu ihtiyacı karşılamaz. En doğru magnezyum desteğinin düzenli beslenmeyle sağlanması gerekse de bazı durumlarda takviyelere ihtiyaç duyulur. İşte magnezyum çeşitleri:

Magnezyum sitrat,

Magnezyum oksit,

Magnezyum sülfat,

Magnezyum klorür,

Magnezyum taurat,

Magnezyum laktat,

Magnezyum malat,

Magnezyum L-treonat,

Magnezyum Glisinat,

Magnezyum Orotat.

Vücutta en fazla bulunan minerallerden biri olan magnezyum, enerji üretimine yardımcı olur. Ayrıca sinir sitemi üzerinde sinyal iletimini sağladığı için eksikliğinde sorunlar yaşanabilir. Vücudun çoğu reaksiyonunda kullanılması sebebiyle günlük olarak alınması gereken, dolaşım yoluyla vücudun tamamında yer alan bir maddedir.

Sağlığımız için kanıta dayalı magnezyum araştırma sonuçları;

Malat: fiziksel enerji
ATA: uyku, anksiyete, migren
Sitrat: bağırsak hareketi
Glisinat: ağrı kramp
Magnezyum fosforicum: (Schussler No:7) kas gücü, beyinsel faaliyetler, uyku, kramp.. için daha yararlı olduğunu gösteriyor.

Fibromiyalji de fiziksel zihinsel ve ruhsal şikayetlere göre magnezyum kombinasyonları yapılmalıdır malat, ATA, glisinat, sitrat veya fosforlu formlar kişinin ihtiyacına göre seçilirse sonuçlar çok daha güzel olmaktadır.

Önceki İçerikSay hello to a new life
Dr. Portakalhttps://drmehmetportakal.com
Ermenek’te doğdum. 1992 yılında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında uzmanlık eğitimimi ve Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Biyokimya doktoramı tamamladım.

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

İlgili Yazılar

Sosyal Medya

9,470BeğenenlerBeğen
21,000TakipçilerTakip Et
2,692TakipçilerTakip Et
2,500AbonelerAbone

Son Yazılar