İyi Uyku Vücut Direncini Artırır

Sağlıklı yaşamın anahtarı dengeli beslenme, düzenli egzersiz ve iyi bir uykudur. Uykumuzu iyi alamadığımız bir gecenin sabahında ne denli huzursuz oluruz, öyle değil mi? Rahat ve derin bir uykunun bize kattığı huzuru asla yabana atamayız. Uykunun sağlıklı bir yaşam için önemini bildiğimiz halde çoğumuz, çeşitli nedenlere sığınarak sağlıklı bir uykuya genellikle dikkat edemiyoruz.Yetersiz uyku stresin en önemli kaynağıdır. Bilindiği gibi vücutta biriken negatif enerji uyku ile dışarı atılır, tansiyon uykuda düzene girer.

Bu nedenle şayet günlük sıkıntılarımızdan, meşguliyetlerimizden düşünsel olarak kurtulamıyorsak ve zaman bulamadığımız bahanesinin arkasına gizlenip düzenli olarak kaslarımızı gevşetecek egzersizler yapamıyorsak uyku kalitemiz yavaş yavaş bozulur. Aslında uyku sadece dinlenme anı değildir. Aynı zamanda vücudun bir nevi bakıma girdiği, hücrelerinin yenilendiği, gün içinde yaşananların arşivlendiği, rüyalar aracılığıyla ruhsal benliğimizin sorgulandığı önemli bir süreçtir. İhtiyaç duyulan uyku süresi yaşla beraber azalsa da kalitesinin değişmemesi sağlıklı bir yaşam için son derece gereklidir.

 İşte iyi uyumak için bazı öneriler:

Stres ve vücut gerilimi sizi gece uyumaktan alıkoyuyor olabilir. Stresi azaltmak için yatmadan önce hoşlandığınız şeyleri yapın. Sizin için etkili olan bir gevşeme yolu bulun; müzik, ılık bir banyo, güzel bir koku, ibadet veya yogayı deneyebilirsiniz.

Uykunuzun sizi dinlendirmesi için uyuyacağınız ortam önemli. Buradaki konfor ne denli yüksek olursa, uykuyu iyi alarak dinlenmeniz, güne sağlıklı ve enerjik başlamanız da o denli mümkün olur. Bu nedenle yatak odalarının konumu, güneş alıp almadığı, havalandırılması ve tabii ki yatak, şilte vb. seçimi rahat bir uyku için olmazsa olmaz şartlardandır. Sonuçta yatak odası uyuma ve dinlenme eylemlerinin gerçekleştirildiği alanlardır. Dolayısıyla hazırlanma, giyinme ve depolamayı bu alandan dışarı atabilirseniz dinlenme için daha fazla alan açarak rahatlığınızı artırabilirsiniz. Yatak odalarında rahatlatıcı ve sakinleştirici özellikleri bakımından açık renkleri tercih edebilirsiniz. Dilerseniz canlılık ve renk getirmesi için yatak örtüsü ve çarşaf gibi tekstil ürünlerini daha koyu ya da renkli kullanabilirsiniz. Zeminde yumuşacık, antialerjik bir halı çıplak ayaklarda hoş bir dokunuş oluşturur.

Uyuyacağınız ortamın fiziksel şartlarını kişisel ihtiyaçlarınıza göre düzenleyin. Odanın çok sıcak ve çok soğuk olmamasına dikkat edin.

Düzenli bir uyku programınız olmalıdır. Uygun saatlerde yatmak ve uyanmak sağlıklı bir uykunun ilk şartıdır. Uykunuz geldiğinde yatmaya ve uyanmanız gereken saatte de kalkmaya özen gösterin. Vücut ve düşünce olarak uyku zamanı olarak algıladığınız alışılmış bir yatma zamanınız olmalıdır.

Kafein ve nikotinden kaçının veya bunların aşırı alınımını sınırlandırın. Ayrıca alkolden de uzak durun. İlk etapta alkol, uykuya dalmanıza yardımcı olabilir fakat sabah çok daha erken uyanacağınız için, uykunuz dinlendirici olmayacaktır.

Akşam ağır yemeklerden kaçının.

Sigara uyku kalitesini bozduğu için, kaliteli bir uyku için sigaradan uzak durun.

Boyun rahatınız için ergonomik yastık tercih edin.

Bitkisel çaylar sizi rahatlatır ve derin bir uyku için idealdir.

Düzenli olarak egzersiz yapın. Yürüyüş, koşma ve yüzme gibi fiziksel etkinlikler gevşemenize ve iyi bir uykuya zemin hazırlar. Yatma zamanından önce yorucu egzersizden kaçının, çünkü ağır hareketler uykunun kalitesini bozacaktır. 

Sevgili dostlar, yaşam tarzınız hem sağlığınızı hem de uykunuzu etkiler. Uykuyla ilgili problemlerinizi hekiminizle paylaşın

Dr. Portakal
Dr. Portakalhttps://drmehmetportakal.com
Ermenek’te doğdum. 1992 yılında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında uzmanlık eğitimimi ve Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Biyokimya doktoramı tamamladım.

Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

İlgili Yazılar

Kyani FiT 20 Nedir? Kyani FiT 20 İçeriği

Eğer aktif bir yaşam stiliniz varsa veya kendinizi bir sonraki seviyeye kararlı ve hırslı bir sporcu olarak görüyorsanız; Kyani Fit 20 sizin...

Kyani Nitro – Nitrik Oksit Faydaları

Kullanım Şekli: Verilen damlalıkla 1 ml (20 damla) ürünü dilinizin üzerine günde 3 kez uygulayın. 1 ml yaklaşık 20 damladır.

KYANİ SUNSET

90 adet yumuşak jel kapsül içeren bir şişeyle sunulur. Kullanım Bilgisi: 4-10 yaş gurubu çocukların günde 1 kapsül, 11...

Sosyal Medya

9,289FansLike
21,000FollowersFollow
2,413FollowersFollow
2,500SubscribersSubscribe

Son Yazılar

Kyani FiT 20 Nedir? Kyani FiT 20 İçeriği

Eğer aktif bir yaşam stiliniz varsa veya kendinizi bir sonraki seviyeye kararlı ve hırslı bir sporcu olarak görüyorsanız; Kyani Fit 20 sizin...

Kyani Nitro – Nitrik Oksit Faydaları

Kullanım Şekli: Verilen damlalıkla 1 ml (20 damla) ürünü dilinizin üzerine günde 3 kez uygulayın. 1 ml yaklaşık 20 damladır.

KYANİ SUNSET

90 adet yumuşak jel kapsül içeren bir şişeyle sunulur. Kullanım Bilgisi: 4-10 yaş gurubu çocukların günde 1 kapsül, 11...

KYANİ SUNRISE

Kyani Sunrise Takviye Edici Gıda ve Antioksidan Kyäni Sunrise kutusu, her biri 30 ml’lik 30 adet küçük paket içerir.

Kyani Sağlık Üçgeni – Sunrise, Sunset ve Nitro Takviyeleri

KYANI SAĞLIK ÜÇGENİ; SUNRISE, SUNSET VE NITRO TAKVİYELERİNDEN OLUŞUR Kyani Sağlık Üçgeni nasıl kullanılır ? Kyani sağlık üçgeninde hangi...